Strony z gotowymi lekcjami na zajęcia z dorosłymi.

Bywacie zmęczeni pracą z podrecznikiem? Nie angażuje on Waszych dorosłych studentów na satysfakcjonujacym Was poziomie? Potrzebujecie zmian, ale brak doswiadczenia bądź czasu nie pozwala Wam na samodzielne tworzenie materiałów na zajęcia?

Dobrze trafiliście!

Sama praktycznie zrezygnowałam z pracy z podręcznikiem w trakcie zajęć z dorosłymi kursantami już jakiś czas temu. Zdecydowałam się na ten krok z powodu niezadowolenia z treści dostępnych w znanych mi podręcznikach, nie są one kompatybilne z moją filozofią nauczania (na swoich zajęciach skupiam się przede wszystkim na komunikacji w oparciu o materiały autentyczne).

Uważam, że najciekawsze zajęcia umożliwiają kontakt z prawdziwym, nie reżyserowanym angielskim, autentycznie angażują i nie ma na nich miejsca na tabu. Jeśli od jakiegoś czasu pracujecie z osobami dorosłymi pewnie już wiecie, że nie jest łatwo znaleźć na rynku podręcznik, który spełniałby wszystkie te warunki… A szkoda! Wiele bym dała za możliwość pracy z angażującym podręcznikiem, oferującym kolokwialne słownictwo, prace domowe oparte na materiałach autentycznych, rozdziały poświęcone kwestiom związanym z alkoholem, seksem, przekleństwami! Przecież to wszystko jest częścią naszego życia! Nie wiem jak Wy, ale ja w trakcie wakacji częściej rozmawiam po angielsku o ulubionych drinkach niż o negatywnym wpływie silników spalinowych na środowisko.

A więc, wracając do brzegu, jeśli szukacie sposobu na urozmaicenie swoich zajęć, bądź rewolucję w postaci zrezygnowania z pracy z podręcznikiem, ten wpis jest dla Was. Zaprezentuje w nim moje ulubione miejsca w sieci oferujące gotowe lekcje do wykorzystania podczas zajęć z dorosłymi kursantami.

Jeśli wybrana przez Was lekcja nie zapewnia wystarczająco dużo ćwiczeń na komunikację w języku angielskim, możecie uzupełnić ją pytaniami dostępnymi na stronach pod numerem 10.

Do dzieła!

Strony z materiałami na lekcje o tematyce ogólnej:

1. Material Girls by Delka & Lesiak Materiały dostępne są na stronie. Tematyka ogólna, ale część pomysłów sprawdzi się również na lekcjach biznesowych.

2. Vonnie bee – make them talk

Lekcje w formacie bardzo ładnych prezentacji skupiające się na trenowaniu umiejętności mówienia! Głównie tematyka ogólna.

3. Drop Everything and Teach – Blog for English Teachers

Lekcje w formacie prezentacji Power Point dla młodzieży i dorosłych. Na blogu znajdziecie również pomysły na gry językowe i angażujące rozgrzewki. Tematyka ogólna.

4. Film English – Film Lesson

Rozbudowane lekcje konwersacyjne stworzone w oparciu o krótkie nagrania.

Strony z lekcjami na zajęcia o tematyce ogólnej i biznesowej.

5. Authentic Teaching

Jak sama nazwa wskazuje, na stronie znajdziecie plany lekcji przygotowane w oparciu o materiały autentyczne (przede wszystkim prezentacje TED). Strona oferuje również ciekawe pomysły na rozgrzewki językowe (Ileż razy można odpowiadać na pytanie How was your weekend;) ). Tematyka ogólna i biznesowa.

6. Sylwia Clayton !

Sylwia w swoim sklepie oferuje materiały w formacie PDF. Każdy z nich opatrzony jest instrukcją obsługi z pomysłami na wykorzystanie. Materiały posiadają bardzo ładną szatę graficzną.

W szczególności polecam dostępne w sklepie Convo Packi, które odpowiednio wykorzystane posłużyć mogą jako pomysły na wiele angażujących lekcji. Bardzo lubie również materiały Sod It, które pomogą w nauczaniu kolokwialnego angielskiego!

Dostępne w sklepie materiały doskonale nadają się na zajęcia konwersacyjne. Nie zawierają niestety wskazówek dotyczących pracy domowej. Możecie jednak z łatwością znaleźć na YouTube nagranie poruszające odpowiednią tematykę bądź adekwatny artykuł w czeluściach internetu.

A jeśli jesteście ciekawi moich sposobów na zadawanie pytań przez kursantów podczas pracy z materiałami Sylwii, znajdziecie je poniżej:

The Art of Asking… czyli sposoby na zadawanie pytań z Convo Packs.

7. Outside the Box

Angażujące lekcje poruszające niebanalne tematy! Co miesiąc nowy darmowy materiał, natomiast w sklepie zakupić można interesujące nas plany zajęć. Tematyka ogólna i biznezowa.

8. Linguahouse

Strona z rozbudowanymi planami zajęć zarówno na zajęcia ogólne jak i biznesowe z kursantami na wszystkich poziomach. Niestety, za część materiałów należy zapłacić, jednak dostępnych jest również całkiem sporo darmowych lekcji! Poszukujcie tych, przy których nie ma znaczka kłódki!

9. ESL Brains

Strona podobna do poprzedniej, również oferuje gotowe lekcje bazujące na materiałach autentycznych o tematyce ogólnej i biznesowej.

10. ESL Talking Points

Bardzo angażujące lekcje konwersacyjne dla osób dorosłych na wyższych poziomach bazujące na interesujących nagraniach takich jak Ted Talks.

11. ESL Debates

Lekcje konwersacyjne tworzone przez tego samego autora co propozycje w poprzednim punkcie. Zawierają zarówno nagrania jak i materiały pisemne , z którymi kursanci zapoznać mogą się przed lekcją. Lekcje przeprowadzić można w formie debaty, w trakcie której kursanci starają się przekonać resztę grupy do swojej opinii. Doskonałe na zajęcia grupowe.

12. Breaking News English

Rozbudowane plany zajęć skupiające się na aktualnej sytuacji na świecie dostępne na 7 poziomach zaawansowania. Strona nieco retro;) Nie dajcie się temu zniechęcić, dobrze dobrany materiał sprawdzi się świetnie na zajęciach.

13. By Diana bout English

Uwaga autoreklama! 😉

Jeśli jeszcze nie widzieliście moich gotowych lekcji, znajdziecie je tutaj. Nagranie, quizlet, pytania do dyskusji.

14. The Blue Tree

No perełka. Jeśli jeszcze nie znacie- poznajcie. To takie lekcje, które sama bym stworzyła, gdybym miała czas, chęci, umiejętności…;) Więc dobrze, że nie muszę tego robić.

Znajdziecie tam ponad 200 planów lekcji na zajęcia konwersacyjne dla kursantów na poziomach między A1- C1. Lekcje zbudowane są wokół materiałów autentycznych: TED talks, artykułów z Harvard Business Review czy angażujących filmów z YouTube.

Co ważne, Wasi kursanci nie muszą wykupywać dostępu na cały rok. W każdej chwili mogą zawiesić bądź zrezygnować z subskrybowania. Dzięki temu możecie, tak jak ja, włączyć TBT do planu szkolenia: miesiąc z TBT, miesiąc z innymi materiałami…

15. All things topics, ESL Conversation Questions, TEFLPEDIA, PrintDiscuss, Learn English Today.

Powyższe strony zamieściłam pod jednym punktem, ponieważ oferują one bardzo podobne materiały. Znajdziecie na nich zbiory pytań odnoszących się do wybranej tematyki.

Strony te doskonale nadadzą się jako uzupełnienie do wybranej przez Was lekcji, a jeśli planujecie w trakcie zajęć skupić się jedynie na komunikacji, zapewnią Wam materiał na całą lekcję.

Wystarczy wybrać interesującą kategorię (np. odnoszącą się do materiału, z którym studenci zapoznają się samodzielnie przed zajęciami) i pozwolić naszym kursantom się wygadać w oparciu o zadawane przez nas pytania! Pamietajmy jednak, by stwarzać kursantom okazję również do zadawania pytań, w końcu nie są celebrytami udzielającymi wywiadu.

Photo from Unsplash

To wszystkie miejsca, o których chciałam Wam dziś opowiedzieć, choć w Internecie znajdziecie wiele innych stron oferujących gotowe lekcje. Zachęcam do śledzenia na facebooku stron, na których często udostępniane są materiały do wykorzystania w trakcie zajęć: Materiały do druku i online dla nauczycieli języków obcych, Uczę dorosłych – grupa dla nauczycieli języków obcych, Uczę business english oraz EFL Teachers Focus on Speaking.

Photo from Unsplash

Do zobaczenia na fb i insta.

Znacie podobne miejsca w sieci warte polecenia, bądź podręcznik, który zaspokoi potrzeby najbardziej wymagającego lektora? Podzielcie się w komentarzu!

Inspirującego nauczania!

D.

3 uwagi do wpisu “Strony z gotowymi lekcjami na zajęcia z dorosłymi.

 1. Tzw. Real Life Conversations są kluczowe w uczeniu się prawdziwego języka; języka naturalnego, pozbawionego sztucznych dialogów z wymuszanymi czasami. Bardzo trudno obecnie o tego typu materiały nie tylko w sieci, ale także w publikacjach drukowanych.

  Polubienie

  1. To prawda. Z podręcznikowych źródeł takie materiały są podobno dostępne w Business Partner, ale jeszcze nie miałam okazji pracować z tą książką. Natomiast w internecie często korzystam ze źródeł nie tworzonych pod naukę języka angielskiego.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Pingback: Jak uczyć angielskiego bez podręcznika i nie palnąć sobie w łeb? – byDiana

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s